Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Florence

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Semilabeo_obscurus Tagüita The_Secret_of_Monkey_Island_Special_Edition Taxon_infraespecifico Skellefteälven Theâtre_de_la_Gaîté-Lyrique Supercharly Teluriuro_de_hidrogeno Televisión_Nacional_de_Chile_de_Chile Torres_del_Centro_Simon_Bolívar Thaba-Tseka Systems_Management_Server Saint-Martin-d'Oney Suicidio_de_Amanda_Todd Subte_de_Beijing Segunda_Guerra_Sino_japonesa Television_en_España_en_2007 Toxoplasmosis_congenita Servicio_Vaticano_de_la_Policia_Italiana SingStar_Pop_Hits_3 Sustitución_nucleofílica_acílica Shen_Kua Telecommunications_Industry_Association Shogun_(desambiguación) Tratado_de_Roma Sur_Lipez_(provincia) Sello_de_Nuevo_México Tajamares_de_la_Pedrera Suspicion_(canción_de_R_E.M.) Samuel_Matete Seleccion_de_futbol_de_Sark Tombola_(desambiguacion) Tercera_División_de_España_-_Grupo_X San_Antonio_(Buenos_Aires) Sviatopolk_I_de_Kiev Scirpus_submersus Tortuga_(formacion) Season_of_Poison Touch-and-Go Taranco Sargantana Teorias_cientificas_obsoletas Serranía_del_Baudó Schmidelia_cochinchinensis Shemu Tomas_Simari Soing_Cubry-Charentenay Salvia_phlomoides_var_africana Timor_portugués The_Dark_Knight_(montaña_rusa) Spatium_epidurale South_Coast_Wolves Santiago_de_Liniers_(desambiguacion) Secretaría_de_Comunicación_Social_de_la_Presidencia_de_la_República_de_Guatemala Tierra_de_victoria

html map