Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Antonio_Troitiño Monique_Cisneros Guardias_Civiles Heiko_Butscher Muhammad_Ahmad Arquidiócesis_de_Oviedo Articulo_Primero_de_la_Constitucion_de_Estados_Unidos Gyrotaenia Monte_Farlagne Harreberg Moscow_Music_Peace_Festival Heredia_(Álava) Atlético_yucatan Hecho Arte_de_amar_(Ovidio) Asociacion_del_Certificado Guillermo_V_de_Hesse-Kassel Anjelah_Johnson Asociación_de_Teólogos_Juan_XXIII Multa_n Anamorphus_punctipennis Historia_de_la_filosofía_occidental Another_Cinderella_story Modelo_OLI Guerra_de_los_fosiles Haplochromis_pectoralis Hanif_Kureishi Mu-Ch'i_Fa-Ch'ang Ardeur_(historieta) Hipoxia_hipobárica Montón_(Zaragoza) Hans-Arnold_Stahlschmidt Haute_Kontz Mortadelo_y_Filemon_Maastrich..._Jesus Hofheim_am_Taunus Haroldo_Conti Archivo_General_de_la_Nación_de_Colombia Monterrey_(desambiguación) Herschelianthe_lugens Antofagasta_(ciudad) Guingombó Hellhole_Palms_(California) Asociacion_Nacional_de_Productores_de_Autobuses,_Camiones_y_Tractocamiones Avenida_Córdoba Hozoin-ryu Huntington_Station Anos_1170_a_C IEEE_802_11a Avenida_Jiménez_de_Quesada Heptilo Húngaros Herreriopsis_elegans Andropogon_latiflorus Miraflores_(Arecibo) Gymnetis_litigiosa

html map