Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
Pizza

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Ramón_José_Sender_Garcés Protestas_en_Marruecos_de_2011 Lorenzo_Cardella MAN_NL262 Pterodactylus_cristatus Mijaíl_Lermontov Premio_Strega Maisoncelles_en-Gâtinais Premio_Dannie_Heineman_de_Física_Matematica María_de_las_Mercedes_Bernardina_Bolla_Aponte_de_Murano Lordelo_(Moncao) Ludger_Sylbaris Michael_Jackons's_This_is_It Ramon_Aguilo_Munar Mercedes-Benz_C_202 Manolo_el_Pirata MiG_19 Programacion_Logica Goran_Hadžic Microrregiao_de_Porto_Seguro Psittinus_cyanurus Provincia_de_Tarija M108 Mentque-Nortbécourt Lubecourt María_Cristina_Gomez Louis_Marie-Auguste_Boutan Raposa_(Maranhão) Mercado_de_productores Línea_109_(EMT_Madrid) Primera_orden_franciscana Pyrenacantha Real_Academia_de_Historia Pulsatilla_intermedia Mario_Lucca Lotherus Puerta_de_la_Noche Los_Sims:_Animales_a_raudales Problemas_no_resueltos_de_la_física Me,_Myself_and_Irene Mexico-americano Pyesia_elytropleuralis Gossypium_nervosum Melanochromis_mellitus Losinsk Metroid_Prime_Trilogy Lumkuia Llanura_de_Kur-Araz Premio_PHotoEspaña_Fotógrafo_Revelación Línea_51_(TUZSA) Gran_Cafe_de_Gijón Mauricia_Arguibel_de_Pereyra Reconquista_(Hispanoamérica) Mahram_BC Marianne_Grunberg-Manago

html map