Makaron - włoska dusza kuchnii...


Makaron – produkt żywnościowy wytwarzany na bazie mąki, wody i niekiedy jaj (mówimy wtedy o makaronie jajecznym) oraz innych składników, o szerokiej gamie kształtów i zastosowań.

Rodzaje makaronów:
Anelli
Agnolotti
Bavette, Bavettine
Bigoli
Cannelloni
Conchiglioni
Eliche
Farfalle, Farfalline, Farfalloni
Fusilli
Gemelli
Gnocchi, Gnocchetti
Lasagne, Lasagnette
Linguine
Penne, Penne Rigate
Pizzoccheri
Ravioli
Rotelle, Ruote
Spaghetti, Spaghettini, Spaghettoni
Spighe
Tagliatelle
Tortellini
San domino

Lasagne, Lasagnette

Lasagne (l.p. lasagna) (wym. lazania) – rodzaj makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, a także danie przygotowywane na bazie tego makaronu. Makaron jest uprzednio gotowany lub układany na sucho (gotowy, dostępny w sprzedaży) w prostokątnym naczyniu, na przemian z warstwami farszu. Następnie potrawa jest zapiekana. Farsz stanowią najczęściej warstwy sosu pomidorowego z mięsem, beszamelu i sera, układane do wyczerpania składników, chociaż zdarzają się przepisy na wersje wegetariańskie i na słodko. Danie podawane jest na gorąco. Potrawa ta pochodzi z Włoch.

Lake_Belvedere_Estates José_Ferrero Joaquín_Martínez_Sieso Leucemia_granulocítica_cronica Jordi_Mitjà Kasserine_(gobernación) Iraklio Jose_Carreras_(militar) King's_Quest_IV:_The_Perils_of_Rosella Latin_Grammy K._Lierse_S.K. La_noche_de_los_trifidos Lethal_weapon Jesus_Neira_Rodriguez León_marino_de_las_Islas_Galápagos Leopón KV_A214 Libocedrus_chilensis Jan_Kjærstad Laminafroneta Jalea_de_Wharton La_Línea_(Héroes) Kinemacolor Jeroteo Leyes_de_impunidad La_Cadena_(película) Irracionalidad_en_los_automoviles José_María_Rodero_Luján Leptodactylodon_axillaris Kitchee Laminaria_digitata LAN_(aerolínea) Linea_de_tiempo_del_cristianismo Inter_Anzoátegui KPC Joanni_Perronet Ketilbjörn_Ketilsson Kentenich Karl_Shuker James_Walker_Fannin José_Escalante Isla_Dorval Leptodactylinae Jocelyn_Haley Jordi_Sanchez Langre_(Leon) J_William_Lloyd Laura_Ibanez La_Reforme_(periodico_de_1843) John_Smith_(explorador) Kilamba Leakey_(Texas) Limán_de_Vitiazevo Japetus_Steenstrup Inés_Echeverría_de_Larraín

html map